Şirketler / Polisan Kimya

  • slide-02

POLİSAN KİMYA SANAYİİ A.Ş.

Polisan Kimya, Türkiye Kimya Sektörünün Öncü ve Lider Üreticilerindendir.

Sunta, mdf, kontrplak, formika reçineleri, cam yünü ve taș yünü reçineleri, melamin, üre ve fenol bazlı formaldehit reçinelerini Türkiye’de ilk defa üretecek teknolojiyi getiren Bitlis Ailesi, Polisan Kimya’nın ilk tesisini 1968 yılında Kağıthane’de kurmuștur. Polisan Kimya, 1977’de artan kapasite ihtiyacı ve hammadde kaynaklarına kolay ulașım nedeniyle Kağıthane’de faaliyet gösteren tesislerini hali hazırda faaliyetlerine devam ettiği Dilovası’na tașımıștır. Dilovası’ndaki tesisine, yepyeni bir teknoloji ile tașınan Polisan Kimya, kurulduğu günden bu yana reçine üretimindeki yenilikleri dünyayla eș zamanlı olarak takip ederek pazarın lideri konumuna gelmiștir. Polisan Kimya, zaman içerisinde ürün gamını beton ve çimento üretiminde kullanılmak üzere yapı kimyasalları ve dizel araçlarda kullanılmak üzere Adblue ile genişletmiştir.

Polisan Holding 2009 yılında, Polisan Kimya tarafından üretilen yapı kimyasallarının satış ve pazarlamasını yürütmek üzere Polisan Yapı Kimyasalları A.Ș.’yi kurmuștur. Verimliliği artırmak amacıyla yapı kimyasallarında yeniden yapılandırma ihtiyacı doğmuş ve bu kapsamda Polisan Yapı Kimyasalları A.Ş. 31.03 2017 itibarıyla, bütün aktif ve pasifleriyle birlikte Polisan Kimya Sanayii A.Ş.'ye devredilmiştir.

Dilovası Organize Sanayi Bölgesinde kurulu olup, kimyasal madde limanına, otoyol ve demiryollarına yakınlığı ile lojistik avantajlarını da kullanarak rekabete üstünlük sağlayan Polisan Kimya hem yatay, hem de dikey olarak büyümek üzere yatırımlarını sürdürmektedir.

Polisan Kimya 3 İş Kolunda Faaliyet Göstermektedir.;

1. FORMALDEHİT VE REÇİNELERİ

Polisan Kimya, Türkiye’deki İlk Formaldehit Reçine Üreticisidir.

Ürünler ve Kullanım Alanları:

Üre Formaldehit Reçinesi: Ahşap esaslı panel üretimleri (MDF, yonga levha, kontrplak, kaplamalı levha, OSB) ile mobilya endüstrisinde geniş kullanım alanına sahiptir.

Üre Formaldehit Konsantresi (UFC): Üre formaldehit ve melamin üre formaldehit reçinesi üretimleri ile üre prosesinde üreyi kaplamak amacıyla kullanılır.

Formaldehit: Yapı kimyasallarından, tarım, tıp, temizlik ve kozmetiğe uzanan geniş bir kullanım alanı vardır.

Fenol Formaldehit Reçinesi: Marine tipi kontrplak, inşaat kalıpları, OSB, cam yünü ve taş yünü, laminat üretiminde ve yer altı kaynakları yalıtımında kullanılır.

2. YAPI KİMYASALLARI

Polisan Kimya, Yapı Kimyasalları Ürünleri ile Beton, Çimento ve Yeraltı Kimyasalları Pazarının Lider Şirketlerindendir.

Ürünler ve Kullanım Alanları:

Beton Kimyasal Katkılar: Hazır beton üretiminde girdi olarak kullanılır.

Çimento Kimyasal Katkılar: Çimento üretiminde girdi olarak kullanılır.

Yeraltı Kimyasal Katkılar: Yeraltındaki mekanik ve jeolojik problemlere karşı geliştirilen yüksek performanslı katkı ürünleri, madencilik ve tünelcilik projelerinde kullanılır.

3. ADBLUE

Polisan Kimya, Türkiye’deki ilk ADBLUE/AUS 32 Üreticilerindendir.

Adblue©/AUS 32: Alman Otomotiv Vakfı (Verband der Automobilindustrien) VdA lisansı ile kullanılabilen Adblue©/AUS 32 katkısı; insan sağlığı için toksik olmayan bir kimyasal karıșımdır. NOx egzoz gaz emisyonunu %80 azaltan AdBlue©, dizel tüketiminde %4 tasarruf ederek, çevre temizliğine katkıda bulunmaktadır. Bu ürünü, lojistik firmaları, ulaşım sektöründe kullanılan otobüs, metrobüs araçları, inşaat sektöründe kullanılan iş makineleri, beton mikserleri, motorlu tarım araçları ve akaryakıt firmaları kullanmaktadır.