Şirketler / Polisan Kimya

  • slide-02

POLİSAN KİMYA SANAYİİ A.Ş.

Polisan Kimya'nın faaliyet konusu; formaldehit ve formaldehit reçineleri, yapı kimyasalları ve AUS 32 üretimi ve satışıdır.

POLİSAN KİMYA, TÜRKİYE’DEKİ İLK FORMADEHİT REÇİNE ÜRETİCİSİDİR.

Polisan Kimya, Yonga Levha Sanayi için ara madde olan formaldehit, üre formaldehit reçineleri, melamin formaldehit reçineleri ve fenol formaldehit reçinelerin Türkiye’deki ilk üreticisidir.

Reçinenin kullanım alanları; kağıt emprenye, sunta mdf ve kontraplak üretimi, ağaç kaplama, parke-parke lam, zımpara sanayi, döküm sanayi, yalıtım-izolasyon sanayi, çiçek köpüğü reçinesi ve suya dayanıklı sunta, mdf ve kontrplaktır. Üre formaldehit konsantresi (UFC) kullanım alanları; üre formaldehit reçineleri, melamin üre formaldehit reçineleri ve üre sanayidir. Formaldehitin kullanım alanları ise sentetik reçine üretimi, kimyasal maddelerin sentezi, tarım ve hayvancılık, șeker fabrikaları, temizlik malzemeleri üretimi ve kozmetik sanayi olarak sayılabilir.

Sunta, mdf, kontrplak ve formika reçineleri ile cam yünü ve taș yünü reçineleri, emprenye kağıtlarda kullanılan melamin, üre ve fenol bazlı formaldehit reçinelerini Türkiye’de ilk defa üretecek teknolojiyi getiren Bitlis Ailesi, Polisan Kimya’nın ilk tesisini 1968 yılında Kağıthane’de kurmuștur.

Polisan Kimya, 1977’de artan kapasite ihtiyacı ve hammadde kaynaklarına kolay ulașım nedeniyle Kağıthane’de faaliyet gösteren tesislerini hali hazırda faaliyetlerine devam ettiği Dilovası’na tașımıștır.

Polisan Kimya, Türkiye formaldehit reçine pazarında ise %31 pay ile 2. sırada yer almaktadır.

POLİSAN KİMYA, BETON KATKILARI, CAM VE TAȘ YÜN PAZARI HAKİMİDİR.

Polisan Yapı Kimyasalları ürünleri, beton kimyasalları, çimento kimyasalları, epoksi zemin kaplama sistemleri ve tamir ve onarım harçları olarak 4 ana grupta sınıflandırılmıștır. Yapı kimyasalları alanında, 4’ü yabancı, 5’i yerli olmak üzere 9 oyunculu bir pazarda faaliyet gösteren Polisan Kimya’nın %10 üzerinde pazar payı bulunmaktadır. Polisan Kimya, özellikle yalıtımda (cam ve taș yün) pazardaki kimyasal maddenin 2/3’ünü arz eder.

POLİSAN KİMYA, TÜRKİYE’DEKİ İLK ADBLUE /AUS ÜRETİCİSİ VE PAZAR HAKİMİDİR.

Alman Otomotiv Vakfı (Verband der Automobilindustrien) VdA lisansı ile kullanılabilen Adblue©/AUS 32 katkısı; insan sağlığı için toksik olmayan bir kimyasal karıșımdır. NOx egzoz gaz emisyonunu %80 azaltan AdBlue©, dizel tüketiminde %4 tasarruf ederek, çevre temizliğine katkıda bulunmaktadır.

Türkiye’nin üyelik yolunda olduğu AB’nin büyük önem verdiği çevre koruma ve çevre sağlığı ölçütlerini benimseyen Polisan Kimya, bütün OEM araç üreticilerinin Euro normlarını yerine getirmelerinin bir zorunluluk olmasını fırsat olarak değerlendirerek 2010 yılında VdA’dan tasdikli Adblue©/AUS 32 adlı ürünün lisansını alarak sektördeki en önemli üretici ve satıcılardan biri haline gelmiștir.

Bu kapsamda, Türkiye’de bir ilke imza atarak, Lukoil, BP, OVM ve Total gibi dünya devleri için ilk AdBlue© üreticisi olan Polisan Kimya, 70.000 tonluk Türkiye pazarında yaklașık %30’luk bir pay ile lider konumundadır.

Profesyonel kadrosu ve Ar-Ge’sine yaptığı yatırım ile ürün yelpazesini genișleten Polisan Kimya tarafından üretimi yapılmakta olan üç farklı iș kolundaki ürünler ve yıllık kapasiteleri așağıdaki gibidir:

Üretim Kapasitesi Ton/Yıl
Formaldehit ve reçineleri 120.000
Yapı Kimyasalları 50.000
Adblue©/AUS 32 40.000

Artık zorunluluk haline gelen binalarda dıș cephe yalıtımının beton katkılarına ve yüksek teknoloji araç kullanımının ise AdBlue’ya olan talebi artırması ve böylece bu iki yeni iș kolunun toplam gelirler içerisindeki paylarının zaman içerisinde artarak büyümesi beklenmektedir.